Skip Navigation LinksZŠ STRMILOV : ČLÁNKY : EXKURZE TEMELÍN

Exkurze Temelín

Vložil(a): Míša Dvořáková, Petra Procházková 20.10.2015

Dne 16. 9. 2015 naše třída společně s osmou a sedmou třídou navštívila jadernou elektrárnu Temelín. Odjezd byl v plánu v sedm hodin od školy. Jako vždy se vyjelo se zpožděním deseti minut kvůli některým opozdilcům.

Cesta autobusem trvala přibližně hodinu a půl. Do Temelína jsme tedy přijeli někdy o půl deváté a naší exkurzi jsme zahájili hodinovou přednáškou v promítací místnosti v budově nacházející se vedle prostorů elektrárny. Vše prezentovala jedna ze zaměstnankyň elektrárny a její vyprávění doplňovala prezentace promítaná na velkém plátně. Dále nám pustila animovaný film, kde bylo vše dost dobře vysvětlené a vše jsem pochopila i já, protože to byl film asi pro děti v předškolním věku.

Dozvěděli jsme se základní věci o provozu elektrárny, rok výstavby a princip ekologické výroby elektřiny založené na vysoké výhřevnosti uranu, díky kterému jsou odpadní látky minimální. I to, že Jaderná elektrárna Temelín je největší v České republice, jen o chlup větší než elektrárna Dukovany. Zaujalo nás i to, že chladící věže jaderné elektrárny Temelín měří 155m. Podrobně jsme si prošli přesný princip vzniku elektřiny díky zahřívání vody na vysokou teplotu a vzniku páry, která hýbe celým zařízením, a následující ochlazování v chladicích věžích a odvod páry do ovzduší.

Jaderná elektrárna Temelín byla vybudována jako zdroj elektrické energie, který pracuje v energetické soustavě. Vyrábí elektrickou energii ve dvou výrobních blocích, v každém z nich pracuje jeden jaderný reaktor o výkonu přibližně 990MW. Protože elektrárna potřebuje k provozu čistou vodu, byly postaveny čistírny odpadních vod v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích. Výstavba jaderné elektrárny Temelín tak nepřímo vedla ke zlepšení kvality vody v řece Vltavě.

Dále paní vyprávěla, že do provozu elektrárny pouští jen děti s občanským průkazem, dále středoškoláky a poté vysokoškoláky. Zaměstnanci jaderné elektrárny s sebou musí nosit kartičku, kterou při vstupu jedním jediným vchodem do provozu přiloží na nějaký přístroj. Kromě kartičky zaměstnanec přiloží i levou ruku na přístroj, aby bylo opravdu dokázané, že vstupuje právě tento zaměstnanec.

Potom, co nám paní dovyprávěla, dala nám příležitost si prohlédnout expozice a některé místnosti informační budovy. Vše bylo velmi zajímavé a poučné. Tím naše exkurze v jaderné elektrárně Temelín končila, my jsme nasedli do autobusu a vraceli se do školy.